Weby se zlepšily, nejlepší je ÚFAR

ÚFaR webVýsledky soutěže o nejlepší webovou stránku jsou už známy. Studenti byli nejvíce spokojeni s webem Ústavu filosofie a religionistiky, nejméně naopak se sekcí „Romistika“ webové prezentace Ústavu jižní a centrální Asie. Symbolickou cenu za webové stránky získali nejen vítěz a poražený, ale i tzv. „skokan roku“, jímž se stal Český egyptologický ústav.

Fakultní veřejnost opět dostala možnost vyjádřit se k webovým stránkám svých kateder. Anketního hodnocení, které trvalo přes měsíc, se zúčastnil, jak je v posledních letech na fakultě zvykem, pouze zlomek studentů – kromě členů SR necelých devadesát. Výsledky lze i tak považovat za objektivní a Studentská rada je předala děkanovi a proděkanovi pro informační zdroje.

Úroveň stránek se od minulého hodnocení zlepšila, základní informace např. o rozvrhu a vyučujících už patří k fakultnímu standardu. Místopředseda Studentské rady Petr Píša však podotýká, že spousta katederních webových stránek byla naprogramována před několika lety a v některých ohledech už přestávají stačit současným požadavkům.

Katedry pohořely na cizojazyčných verzích

Z celkových výsledků ankety vyplynulo, že k největším slabinám fakultních webových stránek patří jejich cizojazyčné verze. U více než poloviny hodnocených stánek překlad buď úplně chybí, nebo je značně okleštěn. „Většina kateder při tvorbě svých internetových stránek vypracovala anglické nebo německé menu, nebyly ale přeloženy ani základní texty (jako informace o katedře) nebo byly tyto texty později aktualizovány pouze v české verzi a cizojazyčná verze je zastaralá. Současnému stavu napomáhá i to, že požadavky na cizojazyčné části internetových stránek nejsou nikde definovány,“ uvedl Petr Píša ze SR.

Doposud posledním vydaným opatřením děkana, které se týká webových stránek, je dokument z konce roku 2000 (viz Opatření děkana 12/2000), kde jsou definovány základní požadavky na to, jaké informace musí každá stránka obsahovat. Nicméně změna se připravuje. Děkan FF UK Michal Stehlík nepředpokládá zásadní zásah „shora“ do stávajících webů. „Každopádně ale chceme sjednotit základní informace, aby fungoval jistý informační standard. Představa je taková, že přes fakultní stránky by všechny katedry měly institucionální interface se standardem informací a z tohoto mezistupně by byl „průklik“ na samotné stránky katedry či ústavu.“

Skokanem roku se stal Český egyptologický ústav

Předání cen proběhlo na přelomu března a dubna. Dřevěný pavouk na kolečkách, cena pro vítěze, putoval na Ústav filosofie a religionistiky. Plyšového „skokana roku“ převzal Český egyptologický ústav, jehož web se od minulého hodnocení (LS 2004) vyšplhal ze 48. na 9. místo. Knížka Tvorba www stránek pro úplné začátečníky byla udělena nejníže umístěné stránce romistiky, která ale cenu odmítla převzít.

Zajímali jsme se o to, co na své umístění říkají ocenění. Na hlavní budově sídlí ÚFaR a jeho moderní knihovna, začínáme právě tam. „Web spravuji sama, se složitějšími problémy mi asi jednou měsíčně pomáhá student, který je zde zaměstnán jako pomocná vědecká síla,“ říká knihovnice Lenka Kropáčová. Na správě webových stránek spolupracují knihovna a Ústav filosofie už od roku 1995. Dnes tak mohou studenti najít na webu potřebné informace a novinky dostanou do své e-mailové schránky.

Aby byly informace na webu stále aktuální, je třeba je obnovovat až třikrát týdně. Katedra má možnost upravovat změny pomocí formuláře, to jí alespoň trochu ulehčuje práci. „Fakulta by mohla poskytnout nějaký nástroj, kterým by se celé stránky mohly spravovat snadněji pomocí formulářů. Největší problém vidím v tom, že je nutné starat se o web dlouhodoběji. Když si správu stránek zajišťuje malá katedra, většinou tu chybí motivace v činnosti pokračovat,“ dodává Kropáčková.

O stránky Českého egyptologického ústavu se od roku 2005 starají Renata Landgráfová a Jana Mynářová. Jejich péče vynesla webu ocenění za největší zlepšení webové prezentace v rámci FF. „Webové stránky pociťujeme jako velmi důležité médium komunikace s veřejností a jako takovým jsme se jim rozhodly věnovat poměrně velkou pozornost v rámci celkové PR strategie ústavu. Mimochodem již připravujeme další změnu webových stránek, a to jak grafickou, tak obsahovou,“ prozradily FFaktu. I tady je web aktualizován třikrát týdně, navíc je často nutné informace překládat – např. z arabštiny.

Romistika je obor, který má zhruba padesát studentů ve třech ročnících a dva pedagogy. Jan Červenka, vedoucí semináře romistiky, obhajuje špatné umístění v soutěži velikým vytížením, řešením grantů a dalšími činnostmi, pro které není na přílišnou údržbu webových stránek čas. „Navíc informační význam webu výrazně poklesl – v současné době rozesíláme všechny informace hromadnými maily, akutní změny jako náhlé odpadnutí hodiny dokonce avizujeme studentům prostřednictvím sms,“ dodává Červenka.

Václav Stůj (ISK)
stuj [zavináč] ukmedia.cz

Barbora Přerostová (ČJL)
prerostova [zavináč] ukmedia.cz






Sdílej článek


Hodnocení

1 bod2 body3 body4 body5 bodů (zatím nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Související články:

Napsat komentář